Archa Liberec

Centrum pro zvířata v nouzi

Titulní strana Novinky
Aktuality
Strom dárců 2015
Stejně jako loni máme připraven pro hodné lidi strom dárců, který mohou zdobit ozdobičkami s přáním, nebo podpisem.

Za každý přinesený dáreček pro zvířata z ARCHY umístí dárci ozdobičstrom dárcůku na strom dárců. Stromek můžete zdobit v průběhu celého prosince. Stejně jako v roce předchozím, pak bude stromek zdobit chodby útulku i v letech následujících.
Můžete nosit cokoli, co je určeno pro pejsky, kočičky, ale i další domácí mazlíčky jako jsou papoušci, králíci, morčata, osmáci a fretky. Pro ty, kteří se chtějí nechat inspirovat, co je aktuálně potřeba, je zde seznam: konzervy a taštičky pro kočky a pejsky; písek do kočičích záchodů; tabletky na odčervení, obojky proti blechám, pipety proti blechám, roztoky na čištění uší i očí. Pro zvířata v záchranné stanici to jsou: lískové a vlašské ořechy pro veverky a ptáky, ovesné vločky, slunečnice, ječmen, směs zrní pro andulky.

Již v prvních dnech měsíce lidé na zvířátka myslí a první tři ozdobičky na stromečku visí. Za všechny malé i velké dary mnohokrát děkujeme!  3.12.2015

1.1.2016 - Znovu děkujeme všem, kteří přinesli třeba i malý dáreček pro naše zvířátka. Strom se podařilo zaplnit tak, že pod ozdobami není ani vidět. Moc si toho vážíme.

 
Stěně nebo vysavač?

kampaň ETADíky Vašim hlasům na stránce www.stenenebovysavac.cz jsme získali 60kg kvalitního krmiva pro naše pejsky, které dorazilo právě dnes 3. prosince 2015. Ještě jednou děkujeme společnosti ETA, že jsme se mohli zapojit a získat tak granule pro pejsky. V rámci kampaně se podařilo vybrat 10.000,- Kč, za které byly nakoupeny granule a rozděleny do tří zapojených útulků. Děkujeme!

3.12.2015

 

 

 

Kampaň ETA - Zapojili jsme se do kampaně společnosti ETA "Štěně nebo vysavač?" na stejnojmenné stránce www.stenenebovysavac.cz.

Sdílením odkazu na facebooku můžete podpořit tři vybrané útulky, mezi které se rozdělí vybraná částka. Kampaň poběží v průběhu měsíce října. Prosíme tedy o sdílení odkazu po všech známých, aby vybraná částka byla co největší. Děkujeme!

8.10.2015

 
Den Země

 

denzeme15jpgjpg.jpg

 

V sobotu 25. 4. 2015 bude liberecká zoo dějištěm pro zajímavé aktivity na téma: "Zdravá země, zdraví lidé", kterými se připojí, spolu s vámi, k mezinárodnímu Dni Země (Earth Day). Zoo tento den věnuje i křtinám dvou mláďat zebry Chapmanovy, kterým bude kmotrem skvělý český reprezentant ve skoku na lyžích - Roman Koudelka. Program je připraven od 10.00 do 14.00. Před branami zoo budou celý den prostřednictvím partnerské společnosti Elektrowin vybírány nepotřebné a vysloužilé elektrospotřebiče. Jejich odevzdání vám přinese výhodu ve slevě na vstupné do zahrady.
Centrum Archa
bude mít také své aktivity na původ světově významných plodin a ukázky aranžování ovoce lahodící dětskému oku, nebo-li jak dostat vitaminy do dětí. Můžete nás podpořit svou návštěvou našeho stánku umístěného na plácku nad bazenem lachtanů. Budeme se na vás těšit.

 
Letecký den

letecký den

 

 

Zajímá Vás osud netopýrů, které jste třeba právě Vy našli ve svém bytě? Chcete se o těchto zajímavých zvířatech dozvědět více? Pak si nenechte ujít vypouštění netopýrů, kteří u nás přečkali zimu. Předpokládaný termín akce je ve čtvrtek 16. dubna v 19:00 hod. Termín je závislý na vývoji počasí.

10.4.2015

 

 
jarní vyvětrání útulku 2015

Děkujeme všem odvážlivcům, kteří se i přes nepříznivé počasí vydali na venčení pejsků. Grinč, Bax, Barbucha, Poolinka, Bábuška, Hysťa, Tábuk, Jardel a Štěpka si prý procházku náramně užili a děkují. Vydali jsme se po stopách Questu Divočinou a zrevidovali celou trasu, zda se od jeho vzniku něco nezměnilo. Pár drobností jsme upravili a změny ještě musíme zanést do počítače, aby venčitelé trefili do cíle "o). Myši na loukách mějte se na pozoru! Myšilovci Grinč a Štěpka se už těší na další setkání.

 
Jarní vyvětrání útulku

03-26-15-03-04-21-vyvetrani_28_3_2015jpg.jpg

 

 

Sluníčko nám po zimě vlévá novou sílu do žil, a tak i my vyrazíme na delší procházku s našimi pejsky. Namasírujte si svaly, vezměte dobrou nepromokavou obuv do terénu a přijďte 28. března ve 13:00 hod. Procházka bude přibližně dvouhodinová a pak nás čeká pvní jarní ohníček v roce 2015. Můžete si přinést vuřty vlastní, případně za drobný peníz zakoupit přímo v útulku. Pro zájemce pak bude připravena prohlídka osazenstva záchranné stanice.
Akci pořádáme dvakrát do roka - na jaře a na podzim.

 

18.3.2015

 
Otevřené dveře

den otevřených dveří

 

 

V sobotu 7. března od 14:00 hod. bude opět pravidelná komentovaná prohlídka Centra ARCHA. Je to pro veřejnost jedinečná příležitost podívat se do záchranné stanice na trvale handicapované živočichy a zeptat se na vše, co vás zajímá. Budeme rádi, když se dostavíte v hojném počtu.

 

Akce otevřené dveře se zúčastnilo 50 lidí, děkujeme!

 

 
Bilancování roku 2014 z pohledu záchranné stanice
Rok 2014 očima personálu záchranné stanice pro volně žijící živočichy - ARCHA Liberec
Uplynulý rok byl pro naší záchrannou stanici významný především kvůli ukončené dostavbě areálu centra ARCHA v Liberci - Ostašově. Podmínky pro zvířata i ošetřovatele se významně zlepšily, takže je možné nyní poskytovat zvířecím klientům kvalitnější péči a lépe připravovat zvířata na případné opětovné vypuštění do přírody.
Počet přijatých zvířat vloni přesáhl tisícovku - pacientů bylo celkem 1049. Nejvíce jsme jich přijali z Liberce a okolí - 632, velké množství (jako každý rok) pocházelo i z Jablonce nad Nisou - 342.
Nejpočetnějšími klienty byli - jako již tradičně - netopýři . Těch jsme přijali dokonce 514, což je nejvyšší číslo za dobu existence Archy, tedy od roku 2006. Většinou se jednalo o netopýry, kteří omylem zaletěli do objektů či jedince uvízlé v prostorech, odkud se vlastními silami neuměli dostat.
Další podstatnou část našich pacientů tvořili ptáci, především exempláře po různých zraněních. Hodně práce jsme měli například se dvěma výry - jeden byl nalezen zachycený křídlem v ostnatém drátu, druhý posedával u silnice se zraněnou nohou. U obou jsme ani nedoufali, že bude možné je vyléčit, ale díky obětavým veterinářům z růžodolské kliniky a regeneraci ptáků v nové rozlétávací voliéře se je podařilo úspěšně vypustit zpět do přírody. Pořádně „zabrat" nám daly také tři labutě - jedna se zlomenou nohou, druhá se dvěma rybářskými háčky v krku a třetí s háčkem v noze. U všech trvalo hojení dlouhou dobu, dvě z nich bylo nutno dokonce operovat nadvakrát, ale všechny se nakonec mohly vrátit zpět do svých domovů.
Vůbec poprvé (a rádi bychom, kdyby i naposledy) se do naší stanice dostal jelen. Přesněji řečeno kolouch, který zapadl do hluboké jeskyně nad Rudolfovem. Z té ho vyprostili myslivci, kteří ho do centra ARCHA přivezli. Kolouch zvaný Rumcajs byl v té době asi 14-denní, ale už ho byl docela pěkný kus. Naštěstí začal sám pít mléko z misky, takže jsme se s ním nemuseli prát při pokusech o nakrmení z lahve. Protože uměle odchované kolouchy není možné vypustit zpět do přírody (v dospělosti by byli nebezpeční lidem), dlouho jsme pro něj hledali vhodné umístění. Nakonec odcestoval do pražského zookoutku, kde dělá společnost stejně staré laňce.
I v loňském roce k nám zavítalo několik zajímavých exotických a domácích zvířat, která utekla svým majitelům. Kromě běžných králíků, andulek, fretek či vodních želv se na čas stali obyvateli naší stanice například ovce, páv, hroznýš či bazilišek. Vzrostlý hroznýš Boženka nás zaměstnal dokonce nadvakrát - poprvé jsme ho s městskými strážníky komplikovaně vysvobozovali z motoru automobilu, podruhé si s ním nakonec poradili hasiči, kteří ho vrátili oknem zpět do bytu.
Několik pacientů ve stanici - jako každý rok - zůstalo, neboť jejich handicap trvale znemožňuje jejich návrat do přírody. Kromě několika sojek a káněte se stálým obyvatelem Archy stala také například droboučká lasička, které po úraze zůstala ochrnutá přední tlapka. Na první pohled na ní není její postižení poznat - běhá neuvěřitelně rychle, ale v přírodě by si nebyla schopná nic ulovit. Proto si nadále bude užívat pohodlí v záchranné stanici.
Autor textu: Ivana Hancvenclová - Centrum pro zvířata v nouzi při ZOO Liberec - Archa
 
STROM DÁRCŮ

strom dárců

strom dárců

Děkujeme všem, kteří nemysleli jen na sebe a přispěli, třeba i jen použitými, ale funkčními pomůckami po svém kamarádovi, či krmivy, nebo dokonce finančním píspěvkem. Dárců se v průběhu prosince objevilo opravdu velké množství a jsme jim vděční. Získali jsme tak zásoby granulí min. na půl roku a konzervy také nějaký ten měsíc vydrží.
15.1.2015

Děkujeme, že nám pomáháte plnit strom dárců. Po sedmnácti dnech fungování se nám strom krásně košatí a každý den tam přibývají nové a nové lístečky. To je príma.
17.12.2014

Pomozte nám zaplnit lístky STROM DÁRCŮ. Za každého dobrého člověka, který v prosinci přinese do Centra Archa dáreček pro pejsky, kočičky, ale i další handicapovaná zvířata z volné přírody, přibude na holých větvích lístek s jeho jménem. Rádi bychom zaplnili všechny větve, aby strom byl hodně košatý. Průběžně vás zde budeme informovat o tom, jak se daří větve plnit. Strom je naší formou poděkování, zato že vám není osud zvířat lhostejný. Je umístěn ve vstupních prostorách útulku všem na očích a může být inspirací i pro další návštěvníky.

4.12.2014

 
Kampaň naplňte misky v útulcích.
„Centrum pro zvířata v nouzi při ZOO Liberec děkuje Nadaci na ochranu zvířat a spol. MARS CZECH, s.r.o. za dar v podobě suchého granulovaného krmiva značek Pedigree v celkovém množství 974 kg."

Opět se nám podařilo získat granulované krmivo pro psy díky zapojení v dotazníkové anketě Nadace na ochranu zvířat WAD 2014 - naplňte misky v útulcích. V úterý 18.11.2014 dorazila dodávka s várkou granulovaného krmiva, které pejskům zase na nějakou dobu vydrží. Ještě jednou mnohokrát děkujeme!

 
Vánoce se SuperZOO 2014
superzooStejně jako loni můžete podpořit Centrum ARCHA koupí dárečků pro zvířata. Dárečky jim nadělíte pod stromeček přímo v prodejně SuperZOO v OC Fórum. Akce probíhá od 22. listopadu do 24. prosince do 11:00 hod., kdy nadílku převezmou zaměstnanci Centra, aby mohli na Štědrý den podělit zvířátka. Za všechny nadělené dárečky předem děkujeme.
 
návštěva z Výchovného ústavu v Chrastavě
VU_DDSVe středu 15.října dorazila do Centra pro zvířata v nouzi návštěva svěřenců Výchovného ústavu a domova dětí se školou z Chrastavy. Předali nám darem stelivo pro kočičky a naoplátku jsme je provedli útulkem i záchrannou stanicí pro handicapované živočichy. Stejně jako naši psí svěřenci a rošťáci potřebují dostat nějaký řád a výchovu, aby jejich další soužití s lidmi bylo pokud možno bezproblémové, tak i tyto děti potřebují získávat určitý výchovný řád a rozvíjet lásku k přírodě a ke všemu živému. V tomto ohledu bychom jim zase na oplátku chtěli pomoci my a navázat i další spolupráci nejen v podobě pravidelného venčení.
 
Vyvětrání útulku
vyvětrání útulku

Vyvětrání útulku - Pojďte s námi venčit - quest divočinou aneb loukami kolem Archy.

V sobotu 20. 9. 2014 od 13 hodin je pro Vás v libereckém Centru pro zvířata v nouzi Archa připraven báječný program, tak vezměte své čtyřnohé miláčky a přijďte. Pozvání platí i pro ty, kteří pejska nemají, chtějí si užít hezké odpoledne a podpořit činnost centra.
Program:
Prohlídka záchranné stanice
Quest je vlastně hledání pokladu, které zpestřuje procházku plněním dílčích úkolů na jednotlivých stanovištích, jejichž úspěšné absolvování umožní vyluštění tajenky vedoucí k nalezení pokladu. Hledačka vás provede divočinou, projdete se loukami kolem Archy, protáhnete si tělo a dozvíte se něco o lužním lese, či historii nejbližšího okolí.
Délka trasy: cca 6km.
Náročnost: středně náročné, trasa vede přes louky, pro maminky s kočárkem a vozíčkáře není vhodná. Děti do 15-ti let v doprovodu rodičů.
S sebou: tužku, pevnou obuv, vhodné oblečení do divočiny :-), dobrou náladu.
Začátek trasy: Centrum ARCHA, Ostašovská 570, Liberec 11
Posezení u ohně
Poté, co se vrátíme znaveni honbou za pokladem, načerpáme nové síly při opékání vuřtů, povídání a když bude chuť a nálada, třeba i zpívání s kytarou. Pro účastníky výletu je občerstvení zajištěno.

Předpokládaný konec v 18 hodin. Akce se koná za každého počasí.

pár foteček ze začátku akce:

 

 
Poděkování

daryDěkujeme spolku MY PROTI VŠEM, který rozjel projekt na podporu zvířat, která neměla štěstí na pánečky a znejrůznějších důvodů skončila v útulku pro opuštěná zvířata. V rámci projektu se podařilo nashromáždit čásku 8.427,- Kč, za kterou byly nakoupeny potřebné věci pro útulek: odčervovací tablety Caniverm (100 tbl.), roztoky na čištění uší Otifree (8x), granule pro psy Calibra (Senior, Puppy, pro aktivní psy) - 6x 12kg pytle, 7x 3 kg pytle, paštika pro psy (7x), kapsičky pro kočky Calibra (26x) a kočkolit 5kg (8x). Děkujeme všem jednotlivcům, kteří alespoň malou částkou přispěli (více zdeext). Materiální dary pak byly předány osobně zástupci spolku 28.8.2014 a spříjemnili tak zvířátkům konec prázdnin. Po paštičkách pro psy a kapsičkách pro kočky se jen zaprášilo :o). Ještě jednou mnohokrát děkujeme.

 

 
Sběr potřeb a krmiva pro útulek

Děkujeme všem, kteří na nás mysleli a v rámci svých aktivit uspořádali sběr pomůcek a krmiva pro útulek. V průběhu června to jmenovitě jsou:

denso
DENSO MANUFACTURING CZECH s.r.o.
, kteří v rámci svých firemních dnů pro zaměstnance mysleli i na zvířátka. Snad se tato akce stane pravidelným počinem i do budoucna. Centrum ARCHA tak získalo celou řadu dobrot pro pejsky a kočičky, stelivo, ovesné vločky, těstoviny a rýži.zs_u_soudujpg.JPG

ZŠ U Soudu - žáci 2.-A v rámci projektových dnů vytěžili v bazárku finance, které se rozhodli věnovat Centru ARCHA a nakoupili za ně kočičí kapsičky, kterými krmíme nejen kočky, ale jsou hojně využívány i v záchranné stanici pro krmení mláďat některých ptáků, dále mléčné kaše pro mláďata veverek a kun, těstoviny a rýži pro pejsky na dietách, konzervy a celou řadu dalších dobrot.
- žáci 8.třídy - věnovali svůj výtěžek 880,- Kč v podobě finančního příspěvku


ZŠ Lesní - 5.A uspořádala sběr pomůcek pro zvířátka z útulku a podařilo se vybrat: deky, granule, tyčinky, konzervy, taštičky, obojky, vodítka, košík a navíc ještě hotovost 770,- Kč.


Všem velmi děkujeme za pomoc.

25.6.2014

 
QUEST DIVOČINOU aneb Loukami kolem Archy

Nevíte kam jít s pejskem na procházku? Připravili jsme pro vás nový Quest s názvem QUEST DIVOČINOU aneb loukami kolem Archy ke stažení v pdf (122,67kB) . Nevíte co je Qeust? Nebojte se, jistě vás to bude bavit.

„Samotný questing je hra připomínající českou honbu za pokladem nebo tzv. šipkovanou a jeho smyslem je představit zábavnou formou přírodní i kulturní bohatství dané lokality," vysvětluje předsedkyně občanského sdružení Actea Kateřina Kočí. Každý quest se skládá z dílčích úkolů na trase, která končí objevením pokladu.„Na webu si můžete ke každé hledačce stáhnout mapu a popis hledačky i s dílčími úkoly. Když se vám podaří úspěšně absolvovat všechny úkoly podél trasy, získáte znění tajenky, která vás nakonec dovede k pokladu." Poklad je pak obdobný jako u geocachingu - obsahuje většinou drobnosti, které lze vyměnit, a také razítko, které si návštěvník orazí do své knihy či sešitu. „Nechybí tu samozřejmě ani návštěvní kniha, do které se může zapsat každý, kdo vyluští tajenku a k pokladu se dostane."

Další informace najdete na www.questing.czext

Kontakt:
Kateřina Kočí, předsedkyně o.s.Actaea, e-mail:
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , tel.: 777 044 758.

Naše hledačka vás provede divočinou, projdete se loukami kolem Archy, protáhnete si tělo a dozvíte se něco o lužním lese, či historii nejbližšího okolí. Quest byl vytvořen především pro zpestření procházky se psem, ať už vlastním, či vypůjčeným z útulku.
Délka trasy: cca 6km.
Náročnost: středně náročné, trasa vede přes louky, pro maminky s kočárkem a vozíčkáře není vhodná. Děti do 15-ti let v doprovodu rodičů.
Kdy je vhodné hledačku procházet: je přístupná celoročně, je třeba počítat se sněhem, či přerostlou trávou, po dešti mohou být louky podmáčené,... zkrátka je třeba vhodná obuv.
S sebou: tužku, pevnou obuv, vhodné oblečení do divočiny :-), dobrou náladu
Začátek trasy: Centrum ARCHA, Ostašovská 570, Liberec 11


Další hledačky v okolí:

První liberecká hledačkaext

 

21.5.2014

 
Den Země

den_zeme


26. dubna 2014 můžete navštívit náš stánek v zoologické zahradě na oslavách Dne Země
ve vyhlídce u zeber. V celé zoo je připraven program od 10.00 do 14.00 hod. Výtvarné dílničky, soutěže a hry na téma ohrožená planeta, ochutnávka a prodej farmářských produktů, křtiny mláděte gibona bělolícího, výstava dětských prací a v neposlední řadě sběr elektroodpadu. Za přinesený elektroodpad získáte slevu na vstupném.

 

23.4.2014

 
otvíračka 17.4.2014

17.dubna 2014 proběhla úspěšná akce den otevřených dveří, aneb otvíračka v Centru ARCHA. Počasí nám vyšlo na jedničku, občerstvení bylo skvělé a lidiček, kteří měli zájem o tuto problematiku se sešlo kolem šedesátky. Největší gró bylo v deset hodin při slavnostním otevření záchranné stanice za přítomnosti paní primátorky, ale i v průběhu odpoledne se dostavila dvacítka zájemců o prohlídku záchranné stanice. Došlo i na první úspěšně zvládnutý quest. Za váš zájem děkujeme a budeme se těšit někdy příště.

Pár fotografií z akce:

 
otevření záchranné stanice pro veřejnost

otviracka

 

Dovolte, abychom vás pozvali na otevření záchranné stanice pro handicapované živočichy 17.4.2014.
V průběhu odpoledne budou připraveny dvě komentované prohlídky pro veřejnost od 13.00 a 15.00 hod. Zájemci budou moci absolvovat quest, na jehož trasu mohou vzít i svěřence z našeho útulku. Dle počasí bude připraveno ohniště pro opečení buřtíků, či jablek. Přijďte si užít prázdninové odpoledne do Centra pro zvířata v nouzi, těšíme se na vás.
Dostavba ZS byla realizována v letech 2012 - 2013, byla spolufinancována Evropskou unií - Evropským fondem pro regionální rozvoj a Státním fondem životního prostředí ČR v rámci Operačního programu Životní prostředí.
baner opžp

tisková zpráva TZ (1417kB)

 

4.4.2014

 
Jarní očista

Děkujeme všem, kteří se zapojili do naší březnové akce na jarní očistu osazenstva útulku a přinesli pěnové šampony proti blechám a klíšťatům. Celkem se podařilo nasbírat 17 šamponů, což je dostatečné množství, které by mělo stačit pro celý útulek. Prvních šest pejsků je již vykoupáno a další budou následovat. Všem ještě jednou děkujeme.

1.4.2014                                                         
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 Další > Konec >>

Strana 4 z 5
fwefe