Archa Liberec

Centrum pro zvířata v nouzi

Titulní strana Novinky
Aktuality
akce firmy JKanimals

Děkujeme paní Jakoubkové, která se zapojila do akce firmy JKanimals a koupí krmiva na www.jkanimals.cz darovala útulku dva 14kg pytle kvalitních granulí.

 
Dar z Lidlu

Dar od společnosti Lidl!

Děkujeme společnosti Lidl za podporu opuštěných pejsků v útulcích. Darováním 192 kg granulovaného krmiva nám zajistila krmivo pro pejska Labiho na celý rok. Děkujeme!
 
Modrý puntík!

21.11.2016 dorazili zástupci veterinární kliniky Vethope a předali granulky z celorepublikové sbírky. Děkujeme!

 

K datu ukončení sbírky se podařilo nashromáždit 1912 kg krmiva. Více na http://www.vethope.cz/cs/vysledky-sbirky-modry-puntik-2016/. Do libereckého Centra ARCHA jste darovali 33,5 kg konzerv a paštiček a 23 kg kvalitních granulí. Děkujeme! Toto darované krmivo zůstává u nás pro naše svěřence a ještě nám budou předány další granulky, které darovali lidé z celé České republiky do dalších sběrných míst.

7.11.2016

 

Centrum ARCHA se v průběhu měsíce října stává sběrným místem pro dobročinnou sbírku krmiva pro psy a kočky, kterou pořádá veterinární klinika Vethope za podpory Nadace na ochranu zvířat ve dnech 4.10.-4.11.2016. Darované krmivo bude rozděleno mezi útulky po celé České republice. Dárci mají nárok na zdravotní prohlídku svého zvířete za 1 Kč právě na pražské klinice Vethope. Více informací a průběžné výsledky najdete na www.vethope.cz nebo na facebooku vethopeklinika.

banner-na-webjpg.jpg

 
natáčení Chcete mě!

Jako již tradičně při natáčení pořadu nám počasí nepřálo. Padaly kroupy, pršelo a bylo sychravo, přesto se snad podařilo natočit pěknou nabídku. Pan Zdeněk Srstka všechny pejsky krásně představil a už se můžete těšit na vysílání pořadu, které proběhne 10. dubna.

 

22.3.2016

 
Výtvarná soutěž k mezinárodnímu dni zvířat 2016

Letošní ročník již tradiční soutěže pro žáky základních škol Libereckého kraje je zaměřen na vodní říši. Voda je nedílnou součástí našich životů, poslední dobou nám z krajiny mizí a je třeba si uvědomit jaký to má vliv na přírodu i samotného člověka. Rybník, mokřad, ale i pouhá kaluž je plná života.
Tato tradiční soutěž s tématikou zvířat se snaží prostřednictvím nejrůznějších témat přimět k zamyšlení nad vztahem každého z nás k živé přírodě. Klade si za cíl poznávat živočichy různých biotopů a dává prostor vyjádřit své myšlenky v obrazech.
Již devatenáctý ročník soutěže proběhne na téma „Vodní svět"
Výstava je pak přehlídkou tvorby na školách Libereckého kraje. Návštěvníci si mohou prohlédnout různé výtvarné techniky od kresby a malby přes kombinovanou techniku, počítačovou grafiku až po tvorbu prostorových objektů a keramiku. Výstava nejlepších prací bude k vidění již tradičně v suterénu knihovny od 30.září do 27. října 2016.

Soutěž vypisuje Centrum pro zvířata v nouzi při ZOO Liberec za finanční podpory Libereckého kraje odboru životního prostředí a zemědělství. Vyhlášení výsledků a předání cen proběhne 1. října od 10:00 hod. v Experimentálním studiu v Lidových Sadech.

22.2.2016

 
masáže psů

V loňském roce nás oslovila Bc. Tereza Machová, DiS. s nabídkou spolupráce v podobě masáže psů na uvolnění svalového ale i psychického napětí pro naše seniory. Jelikož jsme z oslovených útulků zareagovali na tuto nabídku jako jediní, může terapie probíhat jednou za čtrnáct dní a uvidíme, zda přinese nějaké zlepšení. Pro útulek poskytuje tuto službu zcela zdarma. V sobotu 9. ledna se podařilo namasírovat sedm pejsků - Dred, Cucek, Gipsy, Očko, Barbucha, Štola, Kašpar. Všichni pejskové se zprvu báli, jelikož nevěděli, co se s nimi bude dít, ale pak si masáž náramně užívali. Jen Bábuška je naprosto nespolupracující pes, u které jsme museli masáž přerušit, jelikož se není schopná uklidnit.
Tereza Machová je i aktivním dobrovolníkem u nadačního fondu Pes v nouzi (výroba předmětů do prodejního bazárku, účast na pořádání bazárků, organizace setkání a charitativních procházek, návštěv útulků,...). I ze sobotní návštěvy vznikne report na FB stránky Nadačního fondu a i na Pesweb. Děkujeme za hodné lidi, kteří mezi námi stále jsou a chtějí nezištně pomáhat.

11.1.2016

 
kampaň "Pomozte naplnit misky v útulcích"

Děkujeme společnosti Mars Czech, s.r.o. a Nadaci na ochranu zvířat za darování 1120 kg krmiva značky Pedigree a 135 kg krmiva značky Whiskas pro naše svěřence. Granule jsme získali zapojením se v dotazníkové kampani již po několikáté. Vždy nám pomáhá ušetřit náklady na nákup granulovaného krmiva, které můžeme vynaložit na specializované diety či neplánované veterinární zákroky. Chtěla bych touto cestou poděkovat týmu z Nadace na ochranu zvířat, který pro útulky vyjednává potřebnou pomoc. Vaší práce si vážíme.

18.12.2015

 
Strom dárců 2015
Stejně jako loni máme připraven pro hodné lidi strom dárců, který mohou zdobit ozdobičkami s přáním, nebo podpisem.

Za každý přinesený dáreček pro zvířata z ARCHY umístí dárci ozdobičstrom dárcůku na strom dárců. Stromek můžete zdobit v průběhu celého prosince. Stejně jako v roce předchozím, pak bude stromek zdobit chodby útulku i v letech následujících.
Můžete nosit cokoli, co je určeno pro pejsky, kočičky, ale i další domácí mazlíčky jako jsou papoušci, králíci, morčata, osmáci a fretky. Pro ty, kteří se chtějí nechat inspirovat, co je aktuálně potřeba, je zde seznam: konzervy a taštičky pro kočky a pejsky; písek do kočičích záchodů; tabletky na odčervení, obojky proti blechám, pipety proti blechám, roztoky na čištění uší i očí. Pro zvířata v záchranné stanici to jsou: lískové a vlašské ořechy pro veverky a ptáky, ovesné vločky, slunečnice, ječmen, směs zrní pro andulky.

Již v prvních dnech měsíce lidé na zvířátka myslí a první tři ozdobičky na stromečku visí. Za všechny malé i velké dary mnohokrát děkujeme!  3.12.2015

1.1.2016 - Znovu děkujeme všem, kteří přinesli třeba i malý dáreček pro naše zvířátka. Strom se podařilo zaplnit tak, že pod ozdobami není ani vidět. Moc si toho vážíme.

 
Stěně nebo vysavač?

kampaň ETADíky Vašim hlasům na stránce www.stenenebovysavac.cz jsme získali 60kg kvalitního krmiva pro naše pejsky, které dorazilo právě dnes 3. prosince 2015. Ještě jednou děkujeme společnosti ETA, že jsme se mohli zapojit a získat tak granule pro pejsky. V rámci kampaně se podařilo vybrat 10.000,- Kč, za které byly nakoupeny granule a rozděleny do tří zapojených útulků. Děkujeme!

3.12.2015

 

 

 

Kampaň ETA - Zapojili jsme se do kampaně společnosti ETA "Štěně nebo vysavač?" na stejnojmenné stránce www.stenenebovysavac.cz.

Sdílením odkazu na facebooku můžete podpořit tři vybrané útulky, mezi které se rozdělí vybraná částka. Kampaň poběží v průběhu měsíce října. Prosíme tedy o sdílení odkazu po všech známých, aby vybraná částka byla co největší. Děkujeme!

8.10.2015

 
Den Země

 

denzeme15jpgjpg.jpg

 

V sobotu 25. 4. 2015 bude liberecká zoo dějištěm pro zajímavé aktivity na téma: "Zdravá země, zdraví lidé", kterými se připojí, spolu s vámi, k mezinárodnímu Dni Země (Earth Day). Zoo tento den věnuje i křtinám dvou mláďat zebry Chapmanovy, kterým bude kmotrem skvělý český reprezentant ve skoku na lyžích - Roman Koudelka. Program je připraven od 10.00 do 14.00. Před branami zoo budou celý den prostřednictvím partnerské společnosti Elektrowin vybírány nepotřebné a vysloužilé elektrospotřebiče. Jejich odevzdání vám přinese výhodu ve slevě na vstupné do zahrady.
Centrum Archa
bude mít také své aktivity na původ světově významných plodin a ukázky aranžování ovoce lahodící dětskému oku, nebo-li jak dostat vitaminy do dětí. Můžete nás podpořit svou návštěvou našeho stánku umístěného na plácku nad bazenem lachtanů. Budeme se na vás těšit.

 
Letecký den

letecký den

 

 

Zajímá Vás osud netopýrů, které jste třeba právě Vy našli ve svém bytě? Chcete se o těchto zajímavých zvířatech dozvědět více? Pak si nenechte ujít vypouštění netopýrů, kteří u nás přečkali zimu. Předpokládaný termín akce je ve čtvrtek 16. dubna v 19:00 hod. Termín je závislý na vývoji počasí.

10.4.2015

 

 
jarní vyvětrání útulku 2015

Děkujeme všem odvážlivcům, kteří se i přes nepříznivé počasí vydali na venčení pejsků. Grinč, Bax, Barbucha, Poolinka, Bábuška, Hysťa, Tábuk, Jardel a Štěpka si prý procházku náramně užili a děkují. Vydali jsme se po stopách Questu Divočinou a zrevidovali celou trasu, zda se od jeho vzniku něco nezměnilo. Pár drobností jsme upravili a změny ještě musíme zanést do počítače, aby venčitelé trefili do cíle "o). Myši na loukách mějte se na pozoru! Myšilovci Grinč a Štěpka se už těší na další setkání.

 
Jarní vyvětrání útulku

03-26-15-03-04-21-vyvetrani_28_3_2015jpg.jpg

 

 

Sluníčko nám po zimě vlévá novou sílu do žil, a tak i my vyrazíme na delší procházku s našimi pejsky. Namasírujte si svaly, vezměte dobrou nepromokavou obuv do terénu a přijďte 28. března ve 13:00 hod. Procházka bude přibližně dvouhodinová a pak nás čeká pvní jarní ohníček v roce 2015. Můžete si přinést vuřty vlastní, případně za drobný peníz zakoupit přímo v útulku. Pro zájemce pak bude připravena prohlídka osazenstva záchranné stanice.
Akci pořádáme dvakrát do roka - na jaře a na podzim.

 

18.3.2015

 
Otevřené dveře

den otevřených dveří

 

 

V sobotu 7. března od 14:00 hod. bude opět pravidelná komentovaná prohlídka Centra ARCHA. Je to pro veřejnost jedinečná příležitost podívat se do záchranné stanice na trvale handicapované živočichy a zeptat se na vše, co vás zajímá. Budeme rádi, když se dostavíte v hojném počtu.

 

Akce otevřené dveře se zúčastnilo 50 lidí, děkujeme!

 

 
Bilancování roku 2014 z pohledu záchranné stanice
Rok 2014 očima personálu záchranné stanice pro volně žijící živočichy - ARCHA Liberec
Uplynulý rok byl pro naší záchrannou stanici významný především kvůli ukončené dostavbě areálu centra ARCHA v Liberci - Ostašově. Podmínky pro zvířata i ošetřovatele se významně zlepšily, takže je možné nyní poskytovat zvířecím klientům kvalitnější péči a lépe připravovat zvířata na případné opětovné vypuštění do přírody.
Počet přijatých zvířat vloni přesáhl tisícovku - pacientů bylo celkem 1049. Nejvíce jsme jich přijali z Liberce a okolí - 632, velké množství (jako každý rok) pocházelo i z Jablonce nad Nisou - 342.
Nejpočetnějšími klienty byli - jako již tradičně - netopýři . Těch jsme přijali dokonce 514, což je nejvyšší číslo za dobu existence Archy, tedy od roku 2006. Většinou se jednalo o netopýry, kteří omylem zaletěli do objektů či jedince uvízlé v prostorech, odkud se vlastními silami neuměli dostat.
Další podstatnou část našich pacientů tvořili ptáci, především exempláře po různých zraněních. Hodně práce jsme měli například se dvěma výry - jeden byl nalezen zachycený křídlem v ostnatém drátu, druhý posedával u silnice se zraněnou nohou. U obou jsme ani nedoufali, že bude možné je vyléčit, ale díky obětavým veterinářům z růžodolské kliniky a regeneraci ptáků v nové rozlétávací voliéře se je podařilo úspěšně vypustit zpět do přírody. Pořádně „zabrat" nám daly také tři labutě - jedna se zlomenou nohou, druhá se dvěma rybářskými háčky v krku a třetí s háčkem v noze. U všech trvalo hojení dlouhou dobu, dvě z nich bylo nutno dokonce operovat nadvakrát, ale všechny se nakonec mohly vrátit zpět do svých domovů.
Vůbec poprvé (a rádi bychom, kdyby i naposledy) se do naší stanice dostal jelen. Přesněji řečeno kolouch, který zapadl do hluboké jeskyně nad Rudolfovem. Z té ho vyprostili myslivci, kteří ho do centra ARCHA přivezli. Kolouch zvaný Rumcajs byl v té době asi 14-denní, ale už ho byl docela pěkný kus. Naštěstí začal sám pít mléko z misky, takže jsme se s ním nemuseli prát při pokusech o nakrmení z lahve. Protože uměle odchované kolouchy není možné vypustit zpět do přírody (v dospělosti by byli nebezpeční lidem), dlouho jsme pro něj hledali vhodné umístění. Nakonec odcestoval do pražského zookoutku, kde dělá společnost stejně staré laňce.
I v loňském roce k nám zavítalo několik zajímavých exotických a domácích zvířat, která utekla svým majitelům. Kromě běžných králíků, andulek, fretek či vodních želv se na čas stali obyvateli naší stanice například ovce, páv, hroznýš či bazilišek. Vzrostlý hroznýš Boženka nás zaměstnal dokonce nadvakrát - poprvé jsme ho s městskými strážníky komplikovaně vysvobozovali z motoru automobilu, podruhé si s ním nakonec poradili hasiči, kteří ho vrátili oknem zpět do bytu.
Několik pacientů ve stanici - jako každý rok - zůstalo, neboť jejich handicap trvale znemožňuje jejich návrat do přírody. Kromě několika sojek a káněte se stálým obyvatelem Archy stala také například droboučká lasička, které po úraze zůstala ochrnutá přední tlapka. Na první pohled na ní není její postižení poznat - běhá neuvěřitelně rychle, ale v přírodě by si nebyla schopná nic ulovit. Proto si nadále bude užívat pohodlí v záchranné stanici.
Autor textu: Ivana Hancvenclová - Centrum pro zvířata v nouzi při ZOO Liberec - Archa
 
STROM DÁRCŮ

strom dárců

strom dárců

Děkujeme všem, kteří nemysleli jen na sebe a přispěli, třeba i jen použitými, ale funkčními pomůckami po svém kamarádovi, či krmivy, nebo dokonce finančním píspěvkem. Dárců se v průběhu prosince objevilo opravdu velké množství a jsme jim vděční. Získali jsme tak zásoby granulí min. na půl roku a konzervy také nějaký ten měsíc vydrží.
15.1.2015

Děkujeme, že nám pomáháte plnit strom dárců. Po sedmnácti dnech fungování se nám strom krásně košatí a každý den tam přibývají nové a nové lístečky. To je príma.
17.12.2014

Pomozte nám zaplnit lístky STROM DÁRCŮ. Za každého dobrého člověka, který v prosinci přinese do Centra Archa dáreček pro pejsky, kočičky, ale i další handicapovaná zvířata z volné přírody, přibude na holých větvích lístek s jeho jménem. Rádi bychom zaplnili všechny větve, aby strom byl hodně košatý. Průběžně vás zde budeme informovat o tom, jak se daří větve plnit. Strom je naší formou poděkování, zato že vám není osud zvířat lhostejný. Je umístěn ve vstupních prostorách útulku všem na očích a může být inspirací i pro další návštěvníky.

4.12.2014

 
Kampaň naplňte misky v útulcích.
„Centrum pro zvířata v nouzi při ZOO Liberec děkuje Nadaci na ochranu zvířat a spol. MARS CZECH, s.r.o. za dar v podobě suchého granulovaného krmiva značek Pedigree v celkovém množství 974 kg."

Opět se nám podařilo získat granulované krmivo pro psy díky zapojení v dotazníkové anketě Nadace na ochranu zvířat WAD 2014 - naplňte misky v útulcích. V úterý 18.11.2014 dorazila dodávka s várkou granulovaného krmiva, které pejskům zase na nějakou dobu vydrží. Ještě jednou mnohokrát děkujeme!

 
Vánoce se SuperZOO 2014
superzooStejně jako loni můžete podpořit Centrum ARCHA koupí dárečků pro zvířata. Dárečky jim nadělíte pod stromeček přímo v prodejně SuperZOO v OC Fórum. Akce probíhá od 22. listopadu do 24. prosince do 11:00 hod., kdy nadílku převezmou zaměstnanci Centra, aby mohli na Štědrý den podělit zvířátka. Za všechny nadělené dárečky předem děkujeme.
 
návštěva z Výchovného ústavu v Chrastavě
VU_DDSVe středu 15.října dorazila do Centra pro zvířata v nouzi návštěva svěřenců Výchovného ústavu a domova dětí se školou z Chrastavy. Předali nám darem stelivo pro kočičky a naoplátku jsme je provedli útulkem i záchrannou stanicí pro handicapované živočichy. Stejně jako naši psí svěřenci a rošťáci potřebují dostat nějaký řád a výchovu, aby jejich další soužití s lidmi bylo pokud možno bezproblémové, tak i tyto děti potřebují získávat určitý výchovný řád a rozvíjet lásku k přírodě a ke všemu živému. V tomto ohledu bychom jim zase na oplátku chtěli pomoci my a navázat i další spolupráci nejen v podobě pravidelného venčení.
 
Vyvětrání útulku
vyvětrání útulku

Vyvětrání útulku - Pojďte s námi venčit - quest divočinou aneb loukami kolem Archy.

V sobotu 20. 9. 2014 od 13 hodin je pro Vás v libereckém Centru pro zvířata v nouzi Archa připraven báječný program, tak vezměte své čtyřnohé miláčky a přijďte. Pozvání platí i pro ty, kteří pejska nemají, chtějí si užít hezké odpoledne a podpořit činnost centra.
Program:
Prohlídka záchranné stanice
Quest je vlastně hledání pokladu, které zpestřuje procházku plněním dílčích úkolů na jednotlivých stanovištích, jejichž úspěšné absolvování umožní vyluštění tajenky vedoucí k nalezení pokladu. Hledačka vás provede divočinou, projdete se loukami kolem Archy, protáhnete si tělo a dozvíte se něco o lužním lese, či historii nejbližšího okolí.
Délka trasy: cca 6km.
Náročnost: středně náročné, trasa vede přes louky, pro maminky s kočárkem a vozíčkáře není vhodná. Děti do 15-ti let v doprovodu rodičů.
S sebou: tužku, pevnou obuv, vhodné oblečení do divočiny :-), dobrou náladu.
Začátek trasy: Centrum ARCHA, Ostašovská 570, Liberec 11
Posezení u ohně
Poté, co se vrátíme znaveni honbou za pokladem, načerpáme nové síly při opékání vuřtů, povídání a když bude chuť a nálada, třeba i zpívání s kytarou. Pro účastníky výletu je občerstvení zajištěno.

Předpokládaný konec v 18 hodin. Akce se koná za každého počasí.

pár foteček ze začátku akce:

 

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 Další > Konec >>

Strana 4 z 6
fwefe