Archa Liberec

Centrum pro zvířata v nouzi

Titulní strana Ekologická výchova
Ekologická výchova

Díky 200 tis. příspěvku Nadace ČEZ se podařilo v roce 2012 vybudovat nové zázemí pro výukové programy.terenni_stanicejpg.JPGimg_1794jpg.JPG

Akce pro veřejnost v roce 2016:

12.3.2016 Otevřené dveře, od 13:00 hod.

Komentovaná prohlídka záchranné stanice pro handicapované živočichy. Povídání mimo jiné i o tom, co se za uplynulého čtvrt roku událo. Začátek ve 13.00 hod.

16.4.2016 - Jarní vyvětrání útulku, od 13.00 hod.

Sluníčko nám po zimě vlévá novou sílu do žil, a tak i my vyrazíme na delší procházku s našimi pejsky. Namasírujte si svaly a vězměte dobrou nepromokavou obuv do terénu. Budeme hledat poslední zbytky přírody v okolí útulku, kam lze s útulkáčky vyrazit.

23.4.2016 - Den Země v Zoo Liberec, od 10.00 do 15.00 hod.

Den Země oslavíme přímo v areálu zoologické zahrady, kde budeme mít náš prezentační stánek a připravenou aktivitu pro zpestření návštěvnické trasy.

28.5.2016 - Volunteer´s day, od 8:00 hod.

Pro ty, kteří chtějí pomoci a práce se nebojí. Jedná se o práce spojené s údržbou areálu, zejména: pletí, hrabání, nátěr kotců. Odměnou bude komentovaná prohlídka Centra, opékání vuřtů a pocit z dobře vykonané práce.


pro školní a předškolní kolektivy nabízíme výukové programy:

Pomoc v zimě

Výukový program pro předškolní děti a 1. a 2. třídu ZŠ
Délka programu: 2 x 60 min.
Období konání: listopad - březen
Cena: 30,-Kč (v ceně je i materiál na výrobu krmítka)
Cíl: seznámení se zimními spáči a s přikrmováním zvířat v zimním období

Během programu se děti dozvědí, jak mohou pomoci přežít zvířátkům kolem nás v drsném zimním období, či jak se postarat o pozdně narozené ježečky. Součástí programu je i výroba šiškového krmítka.

Máme rádi zvířata?

pro 3.-9. třídy ZŠ (přizpůsobeno věku žáků)
délka programu: 2 hodiny
období konání: září-říjen; březen-červen
cena: 25,- Kč za žáka
cíl: Program se snaží vést žáky k zodpovědnému vztahu ke zvířatům.

Účastníci se seznámí s tím, jak a proč fungují útulky a záchranné stanice pro zvířata, jak se mají účastníci správně zachovat v problematických situacích se zvířaty, co mohou sami aktivně dělat pro ochranu zvířat a jejich prostředí. Součástí programu je i venčení psů.

Život s handicapem

pro 6.-9. třídu ZŠ
délka programu: 1,5 hodiny
období konání: září-říjen; březen-červen
cena: 20,- Kč za žáka
cíl: Uvědomění si vlivu člověka na životy zvířat z volné přírody.

Program svými aktivitami a hrami směřuje k uvědomění si důsledků lidské činnosti ve vztahu k živočichům ve volné přírodě. Některé z nich se dají představit na kolekci trvale handicapovaných živočichů v záchranné stanici Centra ARCHA.

Výtvarná soutěž k mezinárodnímu dni zvířat 2016

Letošní ročník již tradiční soutěže pro žáky základních škol je zaměřen na vodní říši. Voda je nedílnou součástí našich životů, poslední dobou nám z krajiny mizí a je třeba si uvědomit jaký to má vliv na přírodu i samotného člověka. Rybík, mokřad, ale i pouhá kaluž je plná života.

Tato tradiční soutěž s tématikou zvířat se snaží prostřednictvím nejrůznějších témat přimět k zamyšlení nad vztahem každého z nás k živé přírodě. Klade si za cíl poznávat živočichy různých biotopů a dává prostor vyjádřit své myšlenky v obrazech.

Již devatenáctý ročník soutěže proběhne na téma „Vodní svět“

Výstava je pak přehlídkou tvorby na školách Libereckého kraje. Návštěvníci si mohou prohlédnout různé výtvarné techniky od kresby a malby přes kombinovanou techniku, počítačovou grafiku až po tvorbu prostorových objektů a keramiku. Výstava nejlepších prací bude k vidění již tradičně v suterénu knihovny od 30.září do 27. října 2016.

Propozice k 19. ročníku:

 

Vítězné práce 18. ročníku jsou ke shlédnutí zde: vítězné práce 2015 (7080kB)