Archa Liberec

Centrum pro zvířata v nouzi

Titulní strana Ekologická výchova
Ekologická výchova

Díky 200 tis. příspěvku Nadace ČEZ se podařilo v roce 2012 vybudovat nové zázemí pro výukové programy.terenni_stanicejpg.JPGimg_1794jpg.JPG

Akce pro veřejnost v roce 2018:

komentované prohlídky záchranné stanice

08-07-18-09-35-43-prohlidky_webjpg.jpgV týdnu od 13. do 17.8.2018 budou probíhat každodenní prohlídky zázemí záchranné stanice. Začátek prohlídky s průvodcem je každý den v 16.00 hod. Na prohlídky je třeba se hlásit předem na e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , počet míst je omezen na 15 lidí ve skupině. Řešíte-li problém s volně žijícími živočichy, můžete se přijít zeptat. Dozvíte se proč se do ZS zvířata dostávají a jak tomu předejít.

 

30.3.2018 - Jarní vyvětrání útulku, průběžně od 10.30 do 16.00 hod.

Sluníčko nám po zimě vlévá novou sílu do žil, a tak i my vyrazíme na delší procházku s našimi pejsky. Namasírujte si svaly a vězměte dobrou nepromokavou obuv do terénu. Budeme hledat poslední zbytky přírody v okolí útulku, kam lze s útulkáčky vyrazit. Po dobu běžných venčících hodin bude pro zájemce připravena cca 6 km dlouhá trasa s úkoly. Po absolvování trasy bude připraveno překvapení v podobě výroby velikonoční inspirace pro malé koledníky.

2.6.2018 - Otevřené dveře, ve 13:00 hod.

Komentovaná prohlídka záchranné stanice pro handicapované živočichy. Povídání mimo jiné i o tom, co se za uplynulého čtvrt roku událo. Začátek ve 13.00 hod.

pro školní a předškolní kolektivy nabízíme výukové programy:

Pomoc v zimě

Výukový program pro předškolní děti a 1. a 2. třídu ZŠ
Délka programu: 2 x 60 min.
Období konání: listopad - březen
Cena: 30,-Kč (v ceně je i materiál na výrobu krmítka)
Cíl: seznámení se zimními spáči a s přikrmováním zvířat v zimním období

Během programu se děti dozvědí, jak mohou pomoci přežít zvířátkům kolem nás v drsném zimním období, či jak se postarat o pozdně narozené ježečky. Součástí programu je i výroba šiškového krmítka.

Máme rádi zvířata?

pro 3.-9. třídy ZŠ (přizpůsobeno věku žáků)
délka programu: 2 hodiny
období konání: celoročně
cena: 25,- Kč za žáka
cíl: Program se snaží vést žáky k zodpovědnému vztahu ke zvířatům.

Účastníci se seznámí s tím, jak a proč fungují útulky a záchranné stanice pro zvířata, jak se mají účastníci správně zachovat v problematických situacích se zvířaty, co mohou sami aktivně dělat pro ochranu zvířat a jejich prostředí. Součástí programu je i venčení psů.

Život s handicapem

pro 6.-9. třídu ZŠ
délka programu: 1,5 hodiny
období konání: září-říjen; březen-červen
cena: 20,- Kč za žáka
cíl: Uvědomění si vlivu člověka na životy zvířat z volné přírody.

Program svými aktivitami a hrami směřuje k uvědomění si důsledků lidské činnosti ve vztahu k živočichům ve volné přírodě. Některé z nich se dají představit na kolekci trvale handicapovaných živočichů v záchranné stanici Centra ARCHA.

Výtvarná soutěž k mezinárodnímu dni zvířat 2017

Závěrečný 20. ročník již tradiční soutěže pro žáky základních škol Libereckého kraje nese nelehké téma, které zní: Nechte nás žít a růst! Téma je shodné s mezinárodní kampaní Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií, která si klade za cíl seznámit širokou veřejnost s problematikou ohrožených druhů zvířat a rostlin v našem okolí a udržet ekosystémy našich běžných původních druhů v rovnováze, aby nedocházelo k jejich vymírání. Do kampaně se může zapojit každý z nás tím, že nebude lhostejný a bude chránit přírodu v místě svého bydliště. Soutěž bude věnována živočichům, kteří se nám na první pohled mohou zdát zbyteční a mnohdy se jich i bojíme, ale mají nezastupitelnou funkci v ekosystému (hmyz, pavouci, hadi,...).

Tato tradiční výtvarná soutěž s tématikou zvířat se snaží prostřednictvím nejrůznějších témat přimět k zamyšlení nad vztahem každého z nás k živé přírodě. Klade si za cíl poznávat živočichy různých biotopů a dává prostor vyjádřit své myšlenky v obrazech.

Výstava nejlepších prací je pak přehlídkou tvorby na školách Libereckého kraje. Návštěvníci si mohou prohlédnout různé výtvarné techniky. Výstava nejlepších prací pak bude k vidění již tradičně v suterénu Krajské vědecké knihovny v Liberci od 6.října do 31. října 2017.

Propozice k 20. ročníku: Propozice (189,5kB)

 

Vítězné práce 19. ročníku jsou ke shlédnutí zde: vítězné práce 2016 (6739kB)

 

 

 
fwefe