Archa Liberec

Centrum pro zvířata v nouzi

Titulní strana Záchranná stanice Příběhy z Archy VČELOJED MÁLEM ZAHYNUL PŘI BOMBARDOVÁNÍ
VČELOJED MÁLEM ZAHYNUL PŘI BOMBARDOVÁNÍ

images/stories/12-15-10-04-50-38-vcelojedjpg.JPGVzácného dravce zneškodnila na golfovém hřišti opravdová bombardovací peruť.

Když nám v létě 2010 volali lidé, že na golfovém hřišti v Machníně leží zraněné káně, odhadovala jsem, že půjde buď o úraz elektrickým proudem, nebo zranění utrpěné na nedaleké železniční trati. O to větší překvapení to bylo, když jsme zjistili, že káně vůbec není káně, ale poměrně vzácný dravec včelojed lesní. A že příčiny jeho handicapu jsou nejasné - dravec nebyl zraněný, ani nijak zvlášť vyhublý, byl jen znečištěný trusem - ovšem na zádech! Domnívali jsme se, že předtím někde uvízl a tím si znečištění přivodil.

 

 

Později jsme rozluštění této záhady našli v článku o drozdech kvíčalách. Dozvěděli jsme se, že tito ptáci občas v hejnech nalétávají na dravé ptáky, nejčastěji káňata, a přesnými zásahy je bombardují trusem. Stává se, že zásah je natolik úspěšný, že dravci trus slepí peří, takže nemůže létat.

To byl nepochybně i případ našeho včelojeda (tedy včelojedky). V tu dobu se v okolí pohybovala velká hejna kvíčal. Kvíčaly ovšem netušily, že od včelojeda jim žádné nebezpečí nehrozí. Bohužel tím znemožnily případné zahnízdění tohoto dravce - druhý den po přijetí včelojedka snesla vejce, které se však rozbilo.

Po nějaké době se včelojedka přeživší nálet dostala ve stanici do dobré kondice a byla vypuštěna.

 

 

 


  [ Zpět ]

fwefe