Archa Liberec

Centrum pro zvířata v nouzi

O stanici

Historie

Naše stanice začala vznikat v roce 2006, kdy se bývalý Městský útulek pro zvířata stal součástí Zoo Liberec. Tehdy začaly na pozemku vedle útulku vyrůstat díky sponzorskému daru první voliéry. V roce 2008 velmi pomohl rozvoji stanice Liberecký kraj, z jehož dotace byl zakoupen odchytový automobil, nezbytné pomůcky a byly vybudovány další ubikace pro handicapovaná zvířata.

V roce 2009 se naše stanice stala součástí Národní sítě záchranných stanic pro volně žijící živočichy. Centrum pro zvířata v nouzi | O stanici | ARCHA Liberec Tato síť vznikla z toho důvodu, aby příjem těchto zvířat dostal určitý řád a aby v každé části republiky byla zajištěna kvalifikovaná a včasná pomoc pro zraněná či jinak postižená divoká zvířata.  Každá stanice má tedy přiděleno určité území, na kterém působí. Naším "rajónem"se stala území obcí s rozšířenou působností: Liberec, Jablonec n.N., Frýdlant.

Současnost

V letech 2012-2013 proběhla výstavba nového areálu záchranné stanice díky dotaci z Operačního programu Životní prostředí. V současné době stojí v areálu stanice 2 řady voliér pro ptáky, 1 řada voliér pro trvale handicapované dravce a sovy, oplocenka pro vodní ptáky, 1 řada voliér pro savce, 5 hliníkových univerzálních voliér (pro veverky), dva propojitelné výběhy pro srny, 1 velká kruhová voliéra, izolační voliéra, prstencová rozlétávací voliéra, vytápěný "Domeček" - objekt pro intenzivní péči, zimoviště vybavené pro netopýry, vodní želvy a ježky, zázemí pro exoty a dvě menší zahradní chatky.

Ročně přijmímáme cca 900-1000 zvířat. Nejčastěji se jedná o ptáky (zraněné či ptáčata), poraněné srny, netopýry a pozdní ježčí mláďata. Dostávají se k nám také uniknuvší exotičtí mazlíčci (želvy, papoušci, fretky atd.), které se snažíme vrátit majitelům nebo nabídnout do osvojení.

Zajišťujeme také záchranný transfer obojživelníků při jejich jarním tahu přes Lukášovskou ulici v Liberci - Harcově.

Provoz stanice zajišťuje jeden pracovník, který musí zvládnout veškeré odchyty a péči o umístěná zvířata (včetně sezónního nočního kojení mláďat).

Financování provozu stanice je velmi obtížné vzhledem k tomu, že se jedná o činnost dobrovolnou a nikde není zakotvena povinnost státu či územně-správních celků na ni přispívat. Proto se snažíme získávat dotace, žádáme o granty, jsme vděčni za dary a sponzorské příspěvky.

 
fwefe