Archa Liberec

Centrum pro zvířata v nouzi

Titulní strana Záchranná stanice Pomoc zvířeti v nouzi
Pomoc zvířeti v nouzi
Centrum pro zvířata v nouzi | Pomoc zvířeti v nouzi | ARCHA Liberec

Obecné zásady

1.   Pomáhejte jen zvířatům, která to opravdu potřebují. Nevhodnými zásahy způsobíte víc škody než užitku.

2.    Při nálezu handicapovaného volně žijícího zvířete vždy co nejdříve kontaktujte záchrannou stanici.

3.    Neodchovávejte nalezená mláďata sami. Je-li mládě odchováno jednotlivě, zůstane fixované na člověka, získá nevhodné návyky a po vypuštění do přírody zahyne.

Mláďata ptáků

Nepotřebují pomoc :

 • vyletující mláďata kosů, drozdů, sojek, strak, pěnkavovitých - poskakují po zemi či po keřících - rodiče je tam krmí!

 • vyletující mláďata dravců, sov - posedávají na vyvýšených místech, učí se létat

Potřebují pomoc :

 • je-li zraněné, podchlazené, promoklé, apatické

 • je-li v nebezpečí (zničení hnízda, uváznutí v jámě, nádrži atd., pohyb po rušné silnici, hrají si s ním děti...)

 • jsou-li v jeho blízkosti mrtví sourozenci nebo rodiče

 • holátka nebo málo opeřená ptáčata vypadlá z hnízda

Jak pomoci:

Mláďat ptáků se můžete dotknout, ptačím rodičům lidský pach nevadí.

 • Vyletující kosy, drozdy apod., kteří poskakují po silnici, odneste o pár metrů dál do křoví, rodiče si je najdou. Vyletující mláďata dravců, které najdete na zemi, vysaďte v okolí místa nálezu do výšky alespoň 2m (střecha, větev) - pozor na jejich ostré drápy a zobáky!

 • Zdravé málo opeřené ptáče vypadlé z hnízda se pokuste do hnízda vrátit.

 • Vyvede-li divoká kachna kachňata v místech, odkud se nemůže sama dostat k vodě, zažeňte je do zastřešeného prostoru a odchyťte nejprve kachnu a pak kachňata. Při vypouštění na vodní plochu pusťte nejprve kachňata, pak kachnu. Nikdy nepouštějte na vodu kachňata, kterým uhynula matka. Nemají ještě vyvinutou mazovou žlázu a peří si promaštují od matky. Bez této ochrany se utopí.

Je-li nutné, abyste se před předáním do záchranné stanice o ptáče postarali, přeneste ho do tepla, umístěte v krabici vystlané např. toaletním papírem, papírovými ubrousky nebo buničinou.

Krmení:

 • Pěvci - mouční červi, kousíčky syrového kuřecího nebo hovězího masa, kousíčky kvalitní konzervy pro kočky, míchanice (nastrouhat vejce natvrdo, tvrdou housku a mrkev - tvarovat malá sousta). Sousta podávejte pinzetou nebo na špejli do zobáku. Holátka malých pěvců se krmí cca každých 15 minut, s věkem se intervaly prodlužují. Sousta namočte ve vodě, nebo dejte po nakrmení trochu napít vody z kapátka.

 • Rorýsi, datlovití - mouční červi, kousíčky syrového kuřecího nebo hovězího masa navlhčené vodou, kousíčky kvalitní konzervy pro kočky

 • Dravci, sovy - kousky syrového kuřecího nebo hovězího masa, navlhčené vodou. Při dalším krmení musí mít mládě již strávenou předchozí dávku (jemným pohmatem zkontrolujte, zda je volátko prázdné, u sov - nesmí být boulička na bříšku)

 • Holoubata - míchanice, namočená nabobtnalá pšenice, vařená rýže

Na jedno nakrmení dávejte ptáčeti tolik soust, kolik samo ochotně přijme. Nikdy nekrmte žížalami, slimáky (některé druhy jsou nepoživatelné, sliz ucpává střeva), ani larvami much (mohou ptáče sežrat zevnitř).

 • Mláďata nekrmivých (kachňata, housata, labutě, kuřata) - do misky míchanici, přidejte např. ovesné vločky, nakrájené kopřivy, mlíčí. Dejte jim misku s vodou, z níž mohou pít, ale nemohou do ní vlézt.

Dospělí ptáci
Dospělí ptáci

1.    Při nálezu zraněného nebo nemocného ptáka co nejdříve kontaktujte záchrannou stanici nebo veterináře.
2.    S ptákem manipulujte opatrně a jen v nejnutnější míře - vlivem stresu často pták uhyne.

3.    Ptáka umístěte do krabice vystlané toaletním papírem, papírovými ubrousky nebo buničinou. Držte ho v šeru - tak zůstane v klidu a nezpůsobí si další poranění.

 • Zlomeniny, otevřené rány - nepokoušejte se je ošetřit sami. Zaseknutý rybářský háček sami nevytahujte.

 • Otřes mozku, ochrnutí (po nárazu do okna či automobilu - nelétá, neudrží rovnováhu) - ptáka umístěte do krabice, držte v šeru a v tichu. Pokud je pouze otřesen, v klidu se brzy vzpamatuje a můžete ho vypustit.

 • Vysílení, prochladnutí - pozor na teplotní šok, podchlazeného ptáka umístěte do chladnější místnosti.

 • Pád do olejových látek - peří očistěte vodou se saponátem, při velmi silném znečištění použijte lékařský benzin a peří poté oplachujte vodou.

 • Nemoci a otravy - pták je apatický, nelétá, může být vyhublý a mít průjem. Co nejdříve ho předejte veterináři nebo záchranné stanici, pečlivě dodržujte hygienu při manipulaci (riziko přenosných chorob).

 • Dospělý rorýs na zemi - rorýs má velmi krátké nohy a není schopen sám ze země vzlétnout. Dospělého nezraněného rorýse vyhoďte do vzduchu.

"Přimrzlé" labutě - labutě často na ledu odpočívají, nejprve je zkuste vyplašit (klacíkem, sněhovou koulí apod.). Pokud mává křídly, ale nevstane, má pravděpodobně pouze přimrzlé peří, neboť teplem rozmrzla vrchní vrstva ledu a pak opět zamrzla. V průběhu dne si však labuť obvykle pomůže sama a není třeba zasahovat! Je-li to nutné, lze jí pomoci podléváním vlažnou vodou a opatrným oddělováním přimrzlých per od ledu. Nohama do ledu mohou zcela výjimečně zamrznout jen nemocní ptáci, pak je třeba je z ledu vysekat.

Mláďata savců

Nepotřebují pomoc: zajíčci posedávající nebo hopkající v trávě, srnče nebo kolouch ležící v klidu na louce.

Takových mláďat se nedotýkejte, nenechte k nim přibližovat psy a rychle se vzdalte! Matka je přichází jen několikrát denně nakojit. Cizí pach ucítí a mládě opustí. Zajíci často vyvedou mladé i v městských parcích. Najdete-li je na rušném místě (cesta, hřiště), nedotýkejte se jich holýma rukama, ale přeneste je např. na prkénku o kus dál do křoví. Pomoc nepotřebují ani malí ježci, které vodí samice.

Potřebují pomoc:

 • malé mládě šelmy či veverky mimo noru či dutinu

 • mládě zraněné, podchlazené, promoklé, apatické

 • srnče nebo kolouch hlasitě pískající a zmateně pobíhající

 • mládě v nebezpečí (zničení nory či hnízda, uváznutí v pasti - jáma, nádrž atd., pohyb po silnici, hrají si s ním děti, najde ho pes...)

Jak pomoci:

Mládě přeneste do tepla.

Krmení:

Neslazené 9%Tatra mléko ve směsi se slabým heřmánkovým čajem, ohřáté na tělesnou teplotu. Ke krmení použijte dle velikosti zvířete lahve s dudlíkem nebo injekční stříkačky bez jehly. Mláďatům po nakrmení masírujte bříško, aby se vyprázdnilo. Slepá a velmi malá mláďata krmte každé 3 hodiny, i v noci. Poměr ředění:

 • srnčata, kolouši, muflončata, šelmy, veverky - 1díl Tatry : 2 díly čaje

 • zajíci - neředěná Tatra

Pozdní mláďata ježků

Dokud nemrzne i přes den, je zbytečné  se pozdních ježčích mláďat ujímat. Zdravý ježek se za dobrých podmínek zvládne vykrmit na zimovací váhu bez lidské pomoci. Výjimkou jsou osiřelá mláďata - naleznete-li uhynulou matku a poblíž malá ježčata.  Jinak je nejlepší nechat ježka v jeho přirozeném venkovním prostředí a přikrmovat ho granulemi pro kočky a konzervami pro psy. K pití dávejte vodu. Chcete-li se o něj přesto postarat doma, ubytujte ho ve velké bedně či kleci s hoblinami a senem. Při dosažení váhy cca 500-700 g ho přeneste i s bednou do sklepa, kde zazimuje. Po probuzení na jaře ho opět přemístěte do teplejího prostředí a krmte. Zpět do přírody ježky vypusťte cca koncem dubna - až jsou dlouhodoběji noční teplloty nad 5oC.

Dospělí savci

Při nálezu zraněného nebo nemocného savce co nejdříve kontaktujte záchrannou stanici, mysliveckého hospodáře nebo veterináře. U savců je nutné brát v úvahu riziko vztekliny, navíc mohou být při manipulaci nebezpeční, proto zvíře sami neodchytávejte!

 • Srny často zabloudí do zahrad a dvorů ve městech. V takovém případě přes noc nechte otevřená vrata, aby měly samy možnost odejít. Pokus o odchyt je pro zvíře nebezpečný, protože může dojít k jeho uštvání. Odchyt se provádí pouze v případě, že se zvíře nemůže dostat pryč nebo hrozí jiné nebezpečí.

 • Netopýři - vletí-li jeden nebo více netopýrů do bytu, nechte v místnosti otevřené okno a zhasněte. Pokud netopýr nevyletí sám, vyžeňte ho opatrně utěrkou. Netopýry vypouštějte ven vždy v noci. Najdete-li zimujícího netopýra na chodbě domu apod., nechte ho v chladu a kontaktujte záchrannou stanici. Netopýra nalezeného ve dne na zemi přeneste do tepla a umístěte v uzavřené perforované krabičce s kusem hadříku. Krmte moučnými červy, které mu podávejte k tlamičce pinzetou, k pití vodu ze lžičky či kapátka.

 

 
fwefe