Archa Liberec

Centrum pro zvířata v nouzi

KIRI S VYSÍLAČKOU

images/stories/12-15-10-05-04-45-kirijpg.jpgDíky odvážnému zásahu náhodného nálezce se podařilo pomoci nemocné samici výra.

Pracovník lesnické firmy procházel v létě 2010 po pastvině nedaleko Hrádku nad Nisou, když ho zaujal neobvyklý výjev - koně útočili na velkého výra, který nebyl schopný létat. Muž duchapřítomně výra odchytil, přestože tento pták může být při manipulaci velmi nebezpečný (byl dokonce zaznamenán i smrtelný úraz ošetřovatele).  Pokud by muž nezasáhl, nejspíš by výra koně udupali. Výr měl na sobě připevněný „batůžek" - vysílačku, a byl kroužkovaný.

images/stories/12-15-10-05-05-08-kiri-volierajpg.JPGPo převzetí do stanice jsme díky tomu zjistili, že se jedná o samici jménem Kiri, která je sledována v odborném monitorovacím projektu již od roku 2003. Dlouho se nám nedařilo vypátrat, proč Kiri nelétá - žádná zranění nebyla zjištěna, výživný stav nebyl vyloženě špatný.

Po měsíční rehabilitaci byla vypuštěna zpět na hnízdiště, kde na ni netrpělivě čekal její partner. Několik dní se zdálo, že bude v pořádku, záhy však opět přestala létat. Mimoňský veterinář pan MVDr. Tóth zjistil, že je velmi silně napadena vnitřními parazity (předchozí odčervení v Arše bohužel nepomohlo). Proto byla Kiri převezena znovu k nám do stanice a dále se léčila a rehabilitovala.

 

images/stories/12-15-10-05-05-35-kiri-vysilackajpg.jpgPoté byl učiněn další pokus o vypuštění na své hnízdiště. Dle dosavadních informací se zdá, že se Kiri vzpamatovala a bude-li jí osud nakloněn, možná se svým partnerem na jaře odchovají mláďata. Držte jim palce.

 

  [ Back ]

fwefe