Archa Liberec

Centrum pro zvířata v nouzi

O stanici

Historie

Naše stanice začala vznikat v roce 2006, kdy se bývalý Městský útulek pro zvířata stal součástí Zoo Liberec. Tehdy začaly na pozemku vedle útulku vyrůstat díky sponzorskému daru první voliéry. V roce 2008 velmi pomohl rozvoji stanice Liberecký kraj, z jehož dotace byl zakoupen odchytový automobil, nezbytné pomůcky a byly vybudovány další ubikace pro handicapovaná zvířata.

V roce 2009 se naše stanice stala součástí Národní sítě záchranných stanic pro volně žijící živočichy. Centrum pro zvířata v nouzi | O stanici | ARCHA Liberec Tato síť vznikla z toho důvodu, aby příjem těchto zvířat dostal určitý řád a aby v každé části republiky byla zajištěna kvalifikovaná a včasná pomoc pro zraněná či jinak postižená divoká zvířata.  Každá stanice má tedy přiděleno určité území, na kterém působí. Naším "rajónem"se stala území obcí s rozšířenou působností: Liberec, Jablonec n.N., Frýdlant a od roku 2022 také nově Tanvald, Turnov a Železný Brod.

Současnost

V letech 2012-2013 proběhla výstavba nového areálu záchranné stanice díky dotaci z Operačního programu Životní prostředí. V současné době stojí v areálu stanice 2 řady voliér pro ptáky, 1 řada voliér pro trvale handicapované dravce a sovy, oplocenka pro vodní ptáky, 1 řada voliér pro savce, 5 hliníkových univerzálních voliér (pro veverky), dva propojitelné výběhy pro srny, 1 velká kruhová voliéra, izolační voliéra, prstencová rozlétávací voliéra, vytápěný "Domeček" - objekt pro intenzivní péči, zimoviště vybavené pro netopýry, vodní želvy a ježky, zázemí pro exoty a dvě menší zahradní chatky.

Ročně přijmímáme cca 1000-1500 zvířat. Nejčastěji se jedná o ptáky (zraněné či ptáčata), poraněné srny, netopýry a pozdní ježčí mláďata. Dostávají se k nám také uniknuvší exotičtí mazlíčci (želvy, papoušci, fretky atd.), které se snažíme vrátit majitelům nebo nabídnout do osvojení.

Zajišťovali jsme také záchranný transfer obojživelníků při jejich jarním tahu přes Lukášovskou ulici v Liberci - Harcově v letech 2008-2019.

Provoz stanice zajišťují tři pracovníci na směnném provozu, kteří musí zvládnout veškeré odchyty a péči o umístěná zvířata (včetně sezónního nočního kojení mláďat).

Financování provozu stanice je velmi obtížné vzhledem k tomu, že se jedná o činnost dobrovolnou a nikde není zakotvena povinnost státu či územně-správních celků na ni přispívat. Proto se snažíme získávat dotace, žádáme o granty, jsme vděčni za dary a sponzorské příspěvky.

 
fwefe