Díky odvážnému zásahu náhodného nálezce se podařilo pomoci nemocné samici výra.


Pracovník lesnické firmy procházel v létě 2010 po pastvině nedaleko Hrádku nad Nisou, když ho zaujal neobvyklý výjev – koně útočili na velkého výra, který nebyl schopný létat. Muž duchapřítomně výra odchytil, přestože tento pták může být při manipulaci velmi nebezpečný (byl dokonce zaznamenán i smrtelný úraz ošetřovatele).  Pokud by muž nezasáhl, nejspíš by výra koně udupali. Výr měl na sobě připevněný „batůžek“ – vysílačku, a byl kroužkovaný.

Po převzetí do stanice jsme díky tomu zjistili, že se jedná o samici jménem Kiri, která je sledována v odborném monitorovacím projektu již od roku 2003. Dlouho se nám nedařilo vypátrat, proč Kiri nelétá – žádná zranění nebyla zjištěna, výživný stav nebyl vyloženě špatný.

Po měsíční rehabilitaci byla vypuštěna zpět na hnízdiště, kde na ni netrpělivě čekal její partner. Několik dní se zdálo, že bude v pořádku, záhy však opět přestala létat. Mimoňský veterinář pan MVDr. Tóth zjistil, že je velmi silně napadena vnitřními parazity (předchozí odčervení v Arše bohužel nepomohlo). Proto byla Kiri převezena znovu k nám do stanice a dále se léčila a rehabilitovala.

Poté byl učiněn další pokus o vypuštění na své hnízdiště. Dle dosavadních informací se zdá, že se Kiri vzpamatovala a bude-li jí osud nakloněn, možná se svým partnerem na jaře odchovají mláďata. Držte jim palce.